ثبت شرکت پارسه ارائه دهنده خدمات رتبه بندی و ثبت شرکتها
blog

شرایط افراد امتیاز آور شرکتهای پیمانکاری

۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ‏26 پرسش و پاسخ

شرایط افراد امتیاز آور شرکتهای پیمانکاری چیست ؟ در این مطلب راهنما به سوال شرایط افراد امتیاز آور شرکتهای متقاضی پیمانکاری پاسخ خواهیم داد. اگر قرار است برای اولین بار جهت اخذ رتبه پیمانکاری اقدام کنید؛ ممکن هست که اطلاعات چندانی در مورد شرایط افراد امتیازآور شرکتهای پیمانکاری نداشته باشید اما کسب اطلاعات لازم برای شما الزامی است. بدین منظور می توانید با ما همراه شوید.

شرایط افراد امتیاز آور شرکتهای پیمانکاری

اخذ رتبه پیمانکاری می تواند نقطه شروع جذب سرمایه و پروژه برای شرکتهای پیمانکاری تلقی شود. بنابراین اگر قرار هست که به زودی به عنوان پیمانکار مشغول به فعالیت شوید؛ پروسه اخذ رتبه پیمانکاری را جدی بگیرید. مراجع صدور رتبه پیمانکاران به شما  ( ساجات ) به عنوان یک پیمانکار، رتبه ای بین ۱ تا ۵ اختصاص می دهند؛ البته در صورتی که بتوانید ثابت کنید از امکانات و نیروهای فنی لازم بهره می برید. امکانات و توان فنی بیشتر به اخذ رتبه بهتر منجر می شود اما اگر فقط حداقل معیارهای مراجع مربوطه را برآورده کنید؛ آنگاه کمترین رتبه ممکن یعنی رتبه ۵ پیمانکاری به شما تعلق خواهد گرفت.

هرچه تعداد نیروهای فنی و متخصص حاضر در شرکت پیمانکاری شما بیشتر باشد؛ شانس بالاتری برای اخذ رتبه بهتر خواهید داشت. اخذ رتبه خوب نیز بیانگر کیفیت بالای گروه شما است و این یعنی اینکه سرمایه گذاران با آسودگی خاطر بیشتری پروژه های خود را به شما واگذار خواهند کرد. بنابراین احراز شرایط افراد امتیاز آور شرکتهای پیمانکاری، امری اساسی در اخذ بهترین رتبه پیمانکاری است.

شرایط افراد امتیاز آور

در صورتی که نیاز به تامین مهندس جهت رتبه بندی دارید می توانید این مطلب را مطالعه بفرمایید.

راهنمای تامین مهندس جهت رتبه بندی

قانون، شرایط افراد امتیاز آور شرکتهای پیمانکاری را به روشنی تعریف کرده است که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می کنیم:

  • طبق بند ت ماده ۱۲ آیین نامه تشخیص صلاحیت پیمانکاران، مدیر عامل و حداقل دو سوم از اعضای هیئت مدیره می بایست دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی باشند. رشته تحصیلی این افراد باید با موضوع فعالیت شرکت همخوانی داشته باشد.
  • امتیاز مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره (با مدرک تحصیلی حداقل لیسانس) طبق سابقه پیوسته در ۱۵ سال اخیر حضور آنها در شرکتهای پیمانکاری به عنوان مدیر عامل و هیئت مدیره محاسبه می شود. چنانچه این افراد در تمامی ۱۵ سال اخیر در جایگاه مدیر عامل یا هیئت مدیره شرکت فعلی فعالیت کرده باشند؛ امتیاز آنها در تمام رشته های درخواستی محاسبه خواهد شد اما اگر در شرکتی غیر از شرکت فعلی فعالیت کرده باشند؛ امتیاز آنها فقط در یک رشته محاسبه خواهد شد.
  • مجموع سابقه بیمه اعضای امتیازآور شرکت نباید از شش سال کمتر باشد. اما اگر فقط یک نفر از اعضای امتیازآور دارای سابقه بیمه است؛ سابقه وی باید حداقل هفت سال باشد. لازم به ذکر است که در صورتی که چندین نفر از اعضا در مجموع دارای حداقل شش سال سابقه بیمه هستند؛ شرکت می تواند در دو رشته مختلف اقدام به اخذ رتبه کند اما اگر فقط یک نفر با حداقل سابقه هفت سال در شرکت حضور دارد؛ شرکت می تواند فقط در یک رشته برای اخذ رتبه درخواست دهد.
  • شرکتهای پیمانکار قدیمی (شرکتهایی که در سیستم دارای تیک قدیمی هستند) مشمول قانون داشتن حداقل مدرک کارشناسی توسط حداقل دو سوم از اعضای امتیازآور شرکت نمی شوند؛ البته به شرطی که از سال ۱۳۸۱ تا به حال، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره تغییر نکرده باشند. اما اگر قرار است که فرد جدیدی به شرکت بپیوندد؛ حتما باید دارای حداقل مدرک کارشناسی باشد.
  • مدیر عامل شرکت حتماً باید دارای کارت پایان خدمت باشد اما اعضای هیئت مدیره می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند؛ البته به شرطی که تحصیلات خود را در بازه زمانی قانونی به پایان برسانند.
  • سابقه خدمت سربازی اعضایی که دارای کارت پایان خدمت هستند را می توان به سابقه بیمه آنها اضافه کرد؛ البته در صورتی که شرکت حق بیمه تامین اجتماعی مربوط به دوران خدمت سربازی آنها را پرداخت کند.
  • اگر اعضای امتیازآور در چند شرکت مختلف عضو باشند فقط برای شرکتی امتیازآور محسوب می شوند که برای آنها بیمه پرداخت می کند. اگر چند شرکت برای یک فرد بیمه می پردازند؛ شخص برای شرکتی امتیازآور است که بیشترین بیمه را برای وی می پردازد.
  • امتیاز مربوط به سابقه بیمه افراد براساس مجموع بیمه پرداخت شده برای آنها در ۳۶ ماه گذشته محاسبه می شود. بنابراین پرداخت بدهی های قبل از این دوران در محاسبه امتیاز لحاظ نمی شود.
  • استفاده از افراد بازنشسته به عنوان مدیرعامل یا هیئت مدیره مانعی ندارد. اما چون برای افراد بازنشسته، بیمه پرداخت نمی شود؛ امتیاز آنها براساس قراردادی که با شرکت می بندند؛ محاسبه می گردد.
  • کارمندان بخشهای دولتی تحت هیچ شرایطی نمی توانند به عنوان مدیرعامل، هیئت مدیره یا سهام دار بیش از ۵ درصد در شرکتهای خصوصی فعالیت کنند اما اجازه دارند که به عنوان نماینده سهام دولت یا به صورت انتقال و ماموریت به شرکتهای دولتی بپیوندند.
پرسش و پاسخ
سوال از شما پاسخ از ما
درحال ارسال پاسخ به :
حامد ‏۱۳ آذر ۱۳۹۸

سلام با تشکر از مطالب آموزنده شما

پاسخ
editor ‏۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کاربر گرامی، بسیار خرسندیم که باعث رضایت شدیم.

پاسخ
فراهانی ‏۲۴ دی ۱۳۹۸

چگونه میتوانیم مدرک خودرا پس از پایان قرار دا د کار شرکتی که برای رتبه بندی دا ده ایم آزاد کنیم

پاسخ
rotbebendi.co ‏۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دوست گرامی با سلام، با ارائه یک نامه رسمی به سازمان برنامه و بودجه کشور امکان این کار وجود دارد.

پاسخ
حسین ‏۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام. در صورت ارائه , تایید مدرک مورد نیاز در صورت ….بازنشستگی شخص ….. اداره کار در مورد کار برای افراد بازنشسته مشکلی ایجاد نمی کند؟مثلا به عنوان شغل دوم …قانونی برای عدم کار بازنشستگان وجود داشت…لطفا راهنمایی بفرمایید …

پاسخ
rotbebendi.co ‏۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دوست گرامی با سلام، امکانش هست توضیحات بیشتری ارائه فرمایید؟

پاسخ
امینی ‏۰۳ تیر ۱۳۹۹

با سلام بنده سابقه 3 سال بیمه در شرکت پیمانکار راه گرید 5 دارم و الانم مشغول به کار در همان شرکت هستم میخواستم بدونم بنده که کارشناسی عمران گرایش ساختمان دارم میتونم برای رتبه بندی شرکت مفید باشم یا باید حتما گرایشم راه باشد و اگر کارشناسی ارشد راه رو بگیرم میتونم برای رتبه بندی مفید باشم با تشکر

پاسخ
rotbebendi.co ‏۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دوست گرامی با سلام، تمام گرایش های رشته عمران در تخصص های ابنیه و راه قابل استفاده می باشند.

پاسخ
مظفر سبزی پور ‏۱۱ شهریور ۱۳۹۹

سلام
یک شرکت فاقد رتبه چه پروژه ایی میتونه انجام بده؟

پاسخ
editor ‏۲۶ فروردین ۱۴۰۰

کاربر گرامی با سلام، لطفا جهت توضیحات با شماره 021-22883230 تماس بگیرید. با تشکر

پاسخ
صادق مهتدی ‏۲۳ شهریور ۱۳۹۹

با عرض سلام و خسته نباشین در صورت عدم توافق برای همکاری بمدت 2 سال با شرکت پیمانکاری که بعنوان امتیاز اور مدرک خود را در اختیار ان شرکت پیمانکاری قرار داده باشیم، برای ازاد سازی مدرک، نامه با چه مضمونی و به کدامین بخش در برنامه و بودجه ارائه دهیم
با سپاس و تشکر

پاسخ
rotbebendi.co ‏۳۰ فروردین ۱۴۰۰

با سلام، ابتدا باید یک مهندس با شرایط همین مهندس جایگزین شود و س\س صورت جلسه تغییرات تنظیم شود و تیک اسم در ساجات برداشته شود.

پاسخ
جواد خلیلی ‏۲۵ شهریور ۱۳۹۹

با سلام آیا بیمه بیکاری برای رتبه بندی مورد استفاده قرار میگیرد ممنون میشم جواب بدید

پاسخ
editor ‏۲۶ فروردین ۱۴۰۰

جواد عزیز، طبق قانون از بیمه بیکاری برای رتبه بندی نمیشه استفاده کرد.

پاسخ
مهران ‏۲۸ شهریور ۱۳۹۹

با سلام
آیا عضو هیات علمی دانشگاه دولتی کارمند دولت محسوب می شود؟ آیا می توان از مدرک وی برای امتیاز در شرکت استفاده کرد؟

پاسخ
alireza ‏۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دوست گرامی با سلام، بله کارمند دولت محسوب می گردد ولی با این حال در شرایط خاصی می توانند در شرکت مهندسین مشاو.ر امتیازاور باشند.

پاسخ
جعفرزاده ‏۲۹ شهریور ۱۳۹۹

سلام. در یک شرکت انبوه سازی مسکن بعنوان کارشناس برق و دارای پایه نظام مهندسی بمدت 15 سال مشغول فعالیت هستم و شرکت هم از مدارک بنده بعنوان یکی از مدارک امتیاز آور جهت اخذ گرید ارشد ساختمانی و 3 تاسیسات استفاده نموده آیا قانونی برای دریافت سود یا حق الزحمه استفاده از مدرک اینجانب وجود دارد ؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

پاسخ
alireza ‏۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دوست گرامی با سلام، خیر الزام قانونی در این زمینه وجود ندارد .

پاسخ
مجید عرب فرد ‏۰۶ آبان ۱۳۹۹

با سلام.
در حال حاضر امتیازآور بخش مشاوره شرکت متبوع خود هستم. این شرکت خواهان اخذ گرید پیمانکاری با استفاده از سوابق دیگر شرکاء است لیکن سامانه بدلیل امتیازآور بودن مدیر عامل در بخش مشاوره، همراه به این موضوع ایراد میگرد و امکان ادامه روند اخذ گرید پیمانکاری برای ما میسّر نیست. لطفا راهنمائی کنید

پاسخ
alireza ‏۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دوست گرامی با سلام، شرکت هایی که متقاضی رتبه های پیمانکار و مشاور بصورت همزمان می باشند می بایست مدیرعامل امتیاز اوره تقاضای پیمانکار باشد لذا لازم است ابتدا جابجایی در نفرات امتیاز اور در رشته مشاور داشته باشید سپس اقدام به اخذ رتبه پیمانکار بنمایید.

پاسخ
سمانه حیدری ‏۱۵ آبان ۱۳۹۹

با سلام اگر موسسه ای که کارهای رتبه بندی شرکت من را انجام داده واکنون درمرحله صدورگواهینامه هستم به تازگی متوجه شده ام تاریخ انتصاب وانقضا اعضای هیات مدیره با روزنامه مطابقت دارد و2ساله واردکرده اند درقسمت اعضای هیات مدیره اما برای مدیر عامل 1ساله تاریخ زده اند مدیرعامل خارج از شرکا امتیاز آورهستند ومن ازایشان وکالت 2ساله دارم اکنون 6ماه دیگر تاریخ انقضا درساجات فرامیرسد چه بایدکرد؟ هیچ اقدامی نکنم؟ چون بازحمت توانستم گواهی نامه روبه مرحله صدوربرسانم آیا بعداز انقضا سامانه ساجات متوجه این اشتباه میشوند؟ وسوال2 اینکه ایا مدیرعامل میتواند پنهانی درساجات شرکت دیگر امتیازآورشود؟ چون به نظرمیرسد موسسه تعمدا این کا را انجام داده ؟چون خودشان مدرک رابرای من اجاره کرده اند ومتوجه شدم کارشان خرید وفروش مدرک است وغیر قانونی بعداز اخذ رتبه خارج میکنند اگر راهنمایی بفرمایید بسیارممنون میشم

پاسخ
alireza ‏۲۹ فروردین ۱۴۰۰

دوست گرامی با سلام، لازم است ان موسسه اعتبار هیات مدیره شرکت را یک سال دیگر تمدید بنماید.سازمان برنامه و بودجه بلافاصله متوجه این موضوع نخواهد شد ولی در هر صورت در تقاضای بعدی تشخیص صلاحیت این موضوع را متوجه خواهند شد در صورتی که بعد از اخذ رتبه تغییراتی در هیات مدیره و اعضا امتیاز اور و مخصوصا مدیرعامل صورت گیرد و به سازمان اطلاع داده نشود قطعا تخلف محسوب شده و در تقاضای بعدی به بلاک لیست سازمان منتقل خواهید شد.

پاسخ
حمیدرضا عباسی ‏۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

باسلام و احترام، جهت دریافت رتبه فضای سبز، آیا مدیرعامل می بایست حتما سهامدار شرکت باشد؟

پاسخ
rotbebendi.co ‏۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

کاربر گرامی با سلام، اگر شرکت سهامی خاص باشد بله باید در شرکت سهام داشته باشد

پاسخ
رضا عاقلی ‏۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

باسلام
بنده میخوام مدرکمو به عنوان فرد امتیاز آور (به غیر از مدیرعامل و هیات مدیره) در شرکتی ثبت کنم.
آیا اصلا این کار شدنی هست؟
اگر هست در برگه تعهد دفترخونه چه جمله کلیدی باید درج بشه که مشخص بشه من عضو هیات مدیره نیستم.؟

پاسخ
rotbebendi.co ‏۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

باسلام
بله؛ مشکلی نیست
نوع قرار داد به توافق طرفین بستگی دارد.
اما بیشتر شرکت‌ها فرد امتیازآور در هیئت مدیره لازم دارند و معمولا به مهندس بدون سمت (چون امتیازآور نیست) نیاز نداشته و هزینه‌ای هم پرداخت نمی‌کنند.

پاسخ
Call Now Buttonبرای تماس کلیک کنید